Islamska zajednica

ISLAMSKA ZAJEDNICA

Moje pitanje je u vezi sa fetvom kuju ste donijeli, a odnosi se na upotrebu muzike i muzičkih instrumenata u džamijama prilikom obavljanja derviških obreda. U fetvi ste istakli da je upotreba istih u ''suprotnosti sa osnovnom namjenom i misijom ove časne islamske institucije, a to je klanjanje namaza, islamsko obrazovanje i edukacija i vršenje ostalih oblika islamskog rada i aktivnosti u duhu šerijatskih propisa.'' Mene ovdje sada interesuje:

Kažete da je u suprotnosti sa osnovnom namjenom i misijom džamije. Iz ovoga mi se da zaključiti da derviši pokušavaju uraditi nešto suprotno od toga, jer uvođenjem instrumenata oni rade suprotno od onoga čemu je džamija namijenjena. Ovo mi nije jasno tim prije što gotovo da nema derviškog reda koji ne upotrebljava neki od instrumenata prilikom zikra ili učenja ilahija (def, tarabuk, naj). Kažete da je u suprotnosti sa namjenom i misijom ove časne institucije. Čitajući rečenicu od početka neko bi mogao zaključiti da derviši rade nešto nečasno u časnoj instituciji pa bi to trebalo zabraniti fetvom. Jer je od časnog suprotno nečasno. Bio bih zahvalan ako biste ovo malo pojasnili.
3. Ističete da je osnovna i primarna misija i namjena džamije islamsko obrazovanje i edukacija kao i vršenje ostalih oblika islamskog rada i aktivnosti u duhu šerijatskih propisa. Ovdje me interesira šta to onda derviši rade. Ako je misija džamije ovo što ste spomenuli, a jeste, ne vidim kako to mogu narušiti derviši sa defom i tarabukom prilikom učenja ilahija ili zikra. Čak štaviše mislim da derviši time privuku više omladine nego vijeće za fetve sa svojim zabranama. Da li je bolje slušati muzičke instrumente u džamijama ili diskotekama? Kad smo već kod omladine, ima li ikakvo tijelo u okviru Islamske zajednice a da je zaduženo za afirmiranje omladine i ako ima šta ono radi, pošto ja i ne vidim neko djelovanje u tom pravcu?

18.01.2025.
ISLAMSKA ZAJEDNICA

Naš mekteb je sagrađen 80-tih godina prošlog stoljeća, u doba najžešćeg borbenog ateizma, kada su se ljudima osporavala osnovna ljuska prava među kojima je i pravo na vjeru. Džematlije su i u tim teškim vremenima uspjeli uz velike poteškoće i osporavanja sagraditi mekteb. Međutim, oni koji su sprečavali izgradnju vjerskih objekata nastojali su bar na bilo koji način omesti ove akcije, pa su prilikom izgradnje mekteba tražili da se objekat gradi u nizu već postojećih objekata ( kuća ), bez da se ispravno okrene prema Kibli.

Na osnovu nedavnog saznanja ove činjenice, od ljudi koji su bili u tadašnjem građevinskom odboru, mi smo pristupili provjeri ovih navoda.

Svi pokazatelji i mjerenja upućuju na to da su ovi navodi tačni i da mekteb nije u potpunosti okrenut prema Kibli. Sadašnje odstupanje od Kible je 22 stepena.

U odgovoru na pitanje "Džamije koje nisu prema kibli " od 26.09 2007. godine Vi ste kazali:

"Prilikom izgradnje džamija mora se voditi računa da mihrab i safovi budu okrenuti prema kibli. To je danas lahko i jednostavno izvesti. Ukoliko se kasnijom provjerom utvrdi da je prilikom ranije izgradnje došlo do manjeg odstupanja, to neće smetati, odnosno namaz koji se klanja shodno postojećem stanju bit će ispravan. Ukoliko je došlo do velikog odstupanja, tako da je klanjač okrenut na neku drugu, a ne na stranu kible, neophodno je izvršiti korekciju i safove usmjeriti prema kibli."

Molimo Vas da nam odgovorite kolika je dozvoljena tolerancija odstupanja od Kible i trebamo li se mi unutar mekteba okretati prema pravcu koji pokazuju relevantni instrumenti obzirom da se, po nama, radi o priličnom odstupanju?

Želimo napomenuti da se, u našem slučaju, ne radi ni o kakvom mezhepskom "prepucavanju" već čisto o saznanju do kojeg smo nedavno došli i potreban nam je Vaš hitan odgovor radi otklanjanja sumnje u ispravnost naših namaza.

Džematski odbor Obarak, Goražde!

18.01.2025.
ISLAMSKA ZAJEDNICA

Prišao mi je danas imam i obavjestio me, da ima džematlija kojima smeta dolazak moje djece u džamiju, zato što ih navodono djeca ometaju prilikom klanjanja namaza! Radi se o dvoje djece, jedno ima skoro 2 a drugo 3 godine. Žena i ja se trudimo maksimalno, da djeci objasnimo da se tiho i pristojno u džamijskim prostorima ponašaju, i možete zamisliti da ne uspjevamo uvijek u tome, pošto je to proces koji treba određeno vrijeme, dok djeca nauče i uvježbaju očekivano ponašanje! Određene džematlije očigledno nemaju razumijevanja za to, i očekivaju 100% pokornost djece u istom trenu, što je naravno nemoguće. Djeca mi vrlo rado idu u džamiju i svaki put se obraduju kad žena i ja sa njima krenemo na namaz. Pošto smo žena i ja nažalost skoro jedini koji praktikuju dolazak sa djecom u džamiju, jer smatramo to vrlo važnim, da nam se djeca od malih nogu navikvaju na džemaat, džamiju, ibadet i namaz i da upoznaju islamske obrede i van kuće, osjećamo se jednim dijelom u pravu i ne želimo prekinuti taj naš čin! Isto tako šokirani smo od netolerancije prema djeci određenih džematlija! Malo mi je i krivo da se to ističe kao problem, pošto imamo trenutno većih i važnijih problema za rješavati u džematu! Dalje mi je žao što nema određene svijesti kod imama i tih džematlija koji se bune, da su djeca naša budućnost, da se treba zajedno pobrinuti o tome da se dolazak djece i omladine u džamiju poveća a ne da se odgone iz Božije kuće! Da li ima iko pravo da nam zabrani dolazak sa djecom u džamiju, i šta nam savjetujete kako da se ponašamo u tom slučaju?

18.01.2025.